Πρόσκληση σε Πάρτι

Η ΣΤ΄τάξη του 6ου Δημοτικού Σχολείου Περάματος σας προσκαλεί στο αποχαιρετιστήριο πάρτι της με τίτλo
« Ένα μεγάλο φωτεινό καλοκαίρι».

Το πάρτι θα γίνει στις 8:30 στην αυλή του σχολείου, 9 Ιουνίου .Σας περιμένουμε με μουσικές, μπουφέ με φαγητό, τις κατασκευές μας και πολύ πολύ κέφι!

ΣΤ Τάξη – Ενημέρωση για την εκδρομή στην Ακροκόρινθο

Μέσα στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών δράσεων της τάξης μας θα πραγματοποιηθεί η τελευταία εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της ΣΤ΄ τάξης στην Ακροκόρινθο την Δευτέρα, 12 Ιουνίου 2017. Τα παιδιά θα κάνουν αρχαιολογικό περίπατο στον χώρο της τόσο κοντινής μας και τόσο σπουδαίας αυτής καστροπολιτείας.

Το Κάστρο της Ακροκορίνθου κρύβει μέσα του ερείπια βυζαντινών ναών, τζαμιά με μιναρέ, κρήνες, υπολείμματα καστρόσπιτων κλπ. Η πρώτη οχύρωση είναι από τους προϊστορικούς χρόνους και στη συνέχεια προστέθηκαν τμήματα του τείχους των κλασικών χρόνων της αρχαιότητας και ακριβώς πάνω τους οι προσθήκες της βυζαντινής εποχής, της Φραγκοκρατίας, της ενετοκρατίας και της τουρκοκρατίας. Όλα τα προηγούμενα φανερώνουν την πλούσια ιστορία της καστροπολιτείας. Το σκηνικό είναι ειδυλλιακό τόσο σε θέα όσο και σε ηρεμία.

Κάτω από τον ίσκιο των δέντρων θα κάνουμε πικ νικ με φαγητά που θα μεταφέρουμε μαζί μας από το σπίτι ( κάτι που θα μπορεί να φαγωθεί με το χέρι).Τα παιδιά θα πρέπει να φοράνε καπέλο και αθλητικά απαραιτήτως.

Η συγκεκριμένη εκδρομή είναι η τελευταία κοινή δράση για την ομάδα της ΣΤ΄τάξης έτσι όπως την έχουν βιώσει τα παιδιά για τα 6 χρόνια του δημοτικού σχολείου. Αποχαιρετάμε την ομάδα μας δημιουργώντας αναμνήσεις μέσα από τις καινούριες κοινές εμπειρίες.

Οι γονείς που επιθυμούν τη συμμετοχή του παιδιού τους παρακαλούνται να υπογράψουν την υπεύθυνη δήλωση και να τη στείλουν στο σχολείο μέχρι την Παρασκευή, 9 Ιουνίου.

[ Υπεύθυνη Δήλωση (Microsoft Office Document  – .doc) ]

Εισαγωγή Μαθητών στην Α’ Τάξη Μουσικών Γυμνασίων

Σας γνωρίζουμε ότι για την εγγραφή μαθητών στα Μουσικά Σχολεία (Γυμνάσια), για το σχολικό έτος 2017-2018, οι γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών που επιθυμούν να συμμετάσχουν στη διαδικασία επιλογής, οφείλουν να υποβάλλουν αίτηση στο Μουσικό Σχολείο της περιοχής τους κατά το χρονικό διάστημα από 02 Μαΐου έως και 31 Μαΐου 2017. Μετά το πέρας της 31ης Μαΐου 2017, ουδεμία αίτηση γίνεται δεκτή.

Για περισσότερες λεπτομέρειες, μπορείτε να ενημερώνεστε από τη διεύθυνση του σχολείου.

Εγγραφές στην Α’ Δημοτικού για το σχολικό έτος 2017-18

Λαμβάνοντας υπόψη την παρ. 2Α, του άρθρου 35, του Ν. 4386 (ΦΕΚ 83/2016) «Ρυθμίσεις για την έρευνα και άλλες διατάξεις», οι εγγραφές στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2017-18 θα πραγματοποιηθούν από 2 έως 19 Μαΐου 2017.

Σας επισημαίνουμε ότι τη σχολική χρονιά 2017-2018 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2011 έως 31-12-2011.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Σύμφωνα με τις διατάξεις της §3, του άρθρου 7, του Π.Δ. 201/1998 (ΦΕΚ 161/1998 Α’ ), τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

α. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας.

β. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)

δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, κατά την κρίση του Διευθυντή του σχολείου, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.

ε. Βεβαίωση Παρακολούθησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.

Λειτουργία νέου site

Το σχολείο μας διαθέτει πλέον ένα σύγχρονο website. Ελπίζουμε να το βρείτε χρήσιμο και να έρχεστε εδώ για την πληροφόρησή σας σχετικά με τα θέματα των μαθητών του σχολείου μας.